Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

SPEKTAKL „JA KASPAR” | TEATROTERAPIA LUBELSKA

Spektakl

08 Lipca Piątek
20:00
plac Teatralny
  • wstęp wolny

Teatroterapia Lubelska wraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na spektakl „JA KASPAR”.

Reżyserem spektaklu pt. „Kaspar” Petera Handke’go jest jeden z ważnych lubelskich twórców – Łukasz Witt-Michałowski.
Sztuka ukazująca proces stwarzania człowieka i równocześnie pozbawienia go wolności przez język jest jedną z najwybitniejszych sztuk – czy też anty-sztuk austriackiego dramatopisarza, która nie pokazuje, jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kasparem Hauserem, ale CO JEST MOŻLIWE z kimś.

W spektaklu Kasparem Hauserem będzie 25 ludzi niepełnosprawnych identyfikujących się przez własne życie z losem postaci z legendy XIX wieku.

W spektaklu uruchamiany jest proces adaptacyjny jednostki, której punktem początkowym jest: możliwość, a punktem wyjściowym: konieczność. To przenikanie się atmosfer: czy grupa rozwrzeszczanych dzieci zakrzyczy wnętrze barokowej świątyni odwiedzając ją tłumnie, czy też podporządkuje się wiecznej ciszy zimnych murów - staje się ważnym pytaniem dla twórców spektaklu i autorów w pojmowaniu życia i teatru. A spektakl jest o tym, jak każdy rodzaj ograniczoności da się zamulić betonem cywilizacji. - Łukasz Witt-Michałowski

Reżyser Łukasz Witt-Michałowski w spektaklu „Ja Kaspar" odnosi się do wzbudzającej zainteresowanie do dziś, legendarnej postaci Kaspara Hausera - człowieka o nieustalonej tożsamości, który 26 maja 1828 roku, pojawił się w tajemniczych okolicznościach na ulicach Norymbergii, i którego okrzyknięto „sierotą Europy".
Osoba Kaspara Hausera jako analogu do osób wywodzących się z płaszczyzn i przestrzeni (nie)znanych i (nie)chętnych widzowi (nie)przypadkowemu, staje się w spektaklu Witt-Michałowskiego protagonistą między światami kultury i natury współczesnych Kasparów.
Łukasz Witt-Michałowski tworzy osobiste historie aktorów: szczere i prostolinijne, ale będące w zamierzonej opozycji wobec wyrachowania i wyrafinowania reżysera, tworzącego aktora, istniejącego tylko na zewnątrz.
 - Maria Pietrusza-Budzyńska

Spektakl inspirowany jest sztuką Petera Handkiego „Kaspar Hauser" z 1967 roku i filmem Wernera Herzoga „Zagadka Kaspara Hausera" z 1974 roku.
 

Cena biletów

  • wstęp wolny

Miejsce

plac Teatralny