Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Oprowadzanie kuratorskie - „Dormitorium śladów Braci Quay”

30 Marca Sobota
17:00
  • Bilety na zwiedzanie wystawy z kuratorem w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.comlety.spotkaniakultur.com

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie Dormitorium śladów Braci Quay, które poprowadzi kuratorka ekspozycji: Małgorzata Sady.

Oprowadzania w terminach:
22.02.2019 w godz. 17:00 - 19:00
30.03.2019 w godz. 17:00 - 19:00
27.04.2019 w godz. 12:00 - 14:00

Wstęp na oprowadzanie kuratorskie z biletem na wystawę.
(Limit osób podczas oprowadzania - 25 osób)
Bilety na zwiedzanie wystawy z kuratorem - w sprzedaży wkrótce.

Wystawa Braci Quay „Dormitorium śladów” jest prezentacją twórczości wybitnych twórców animacji lalkowej i przedmiotowej, a także scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji. Pierwsza wszechstronna prezentacja twórczości Braci Quay miała miejsce w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (sierpień 2012 – styczeń 2013). Kolejne odsłony wystawy to Amsterdam, Barcelona, Madryt, Japonia (tournee). W tym roku trafia ona do Lublina w poszerzonej i uaktualnionej wersji. Widzowie będą mieli możliwość kompleksowego i wieloaspektowego zapoznania się z niepowtarzalnym światem kreowanym przez Braci Quay.
Twórczość tej kultowej pary filmowców, zjawiskowych i absolutnie oryginalnych, inspiruje artystów wszystkich kontynentów. Od 40 lat tworzą unikalne i innowacyjne filmy animowane, które charakteryzuje niezwykła dbałość o detal, zniewalające potraktowanie koloru i faktury, idealny montaż i niezwykłe wyczucie muzyczne, odrealniona atmosfera z pogranicza jawy i snu, a także niekonwencjonalne podejście do narracji. Inspirację wizualną stanowią dla nich tradycja animacji Europy Środkowo-Wschodniej i polska grafika (m.in. dokonania Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Henryka Tomaszewskiego). Literackie źródła to twórczość Brunona Schulza, Roberta Walsera i Franza Kafki – autorów zaklętego trójkąta galicyjskiego, a także Felisberto Hernandeza, prekursora magicznego realizmu. Najbardziej znani są z filmu „Ulica Krokodyli” (1986), który został uznany za jedną z dziesięciu animacji wszechczasów. Zrealizowali dwa filmy pełnometrażowe aktorsko-animowane – „Instytut Benjamenta” (1995) i „Stroiciel trzęsień ziemi” (2005). Pracują obecnie nad swoim opus magnum „Sanatorium pod klepsydrą”, opartym na prozie Brunona Schulza. Muzyka jest niezwykle istotnym elementem w ich filmach, mówią o niej jako o „tajemnym scenariuszu”, który wyznacza kierunek ich pracy. Takimi „scenariuszami” były utwory Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Lecha Jankowskiego, Witolda Lutosławskiego, Arvo Pärta, Beli Bartoka.
Studiowali grafikę w Philadelphia College of Art, gdzie na samym początku zetknęli się ze szkoła polskiego plakatu i polskimi filmami animowanymi z przełomu lat 50. i 60., co zdecydowało o wyborze drogi twórczej, którą konsekwentnie podążają. Studia artystyczne kontynuowali w Royal College of Art w Londynie, gdzie od lat 70. mieszkają i pracują. Bracia Quay są samowystarczalnymi twórcami: będąc autorami scenariuszy swoich filmów, sami budują scenografie i lalki, są operatorami i zajmują się montażem.

Na wystawie, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, znajdą się: - dioramy – zatrzymane kadry z poszczególnych filmów, urzekające swoim pięknem i emanujące niezwykłą atmosferą - fragmenty wybranych filmów - projekty graficzne - „czarne rysunki” z lat 70. - projekty scenograficzne i instalacje Ważnym elementem wystawy będzie sama jej aranżacja w formie labiryntu – gabinetu osobliwości – oddająca atmosferę twórczości Braci Quay, enigmatyczna, tajemnicza i zachęcająca do wniknięcia w uniwersum stworzone przez tych niezwykłych artystów. To unikalne doświadczenie, otwierające widza na inne postrzeganie świata przedmiotów pozornie martwych, wiodące w regiony schulzowskiego nadprogramowego trzynastego miesiąca, czasu odwróconego i na chwilę odzyskanego.
Aranżacja wystawy będzie odtworzeniem myślenia Braci Quay o mise-en-scene – twórczym potraktowaniem ich świata. Wystawa i wydarzenia jej towarzyszące zaprezentują nie tylko twórczość braci Quay, ale także źródła inspiracji filmem, literaturą, muzyką i projektowaniem graficznym. Na wystawie obejrzeć będziemy mogli rysunki i grafiki Brunona Schulza, a także najwybitniejsze osiągnięcia „polskiej szkoły plakatu”.
Nazwa wystawy nawiązuje do „Inwentorium śladów” – tytułu filmu zrealizowanego w 2009 roku przez Braci Quay na Zamku w Łańcucie, który był zarówno metaforycznym jak i realistycznym poszukiwaniem tamże śladów obecności Jana Potockiego.

Kuratorka: Małgorzata Sady

Współpraca kuratorska: Leszek Mądzik
Aranżacja wystawy: Marcin Moszyński, Barbara Wybacz
Koordynacja, współpraca merytoryczna: Bartosz Wójcik
Współpraca asystencka: Agnieszka Gołoś
Program filmowy: Monika Sawka
Koordynacja działań marketingowych: Maja Kurczuk
Plakat: Rafał Rola
Produkcja: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie The Art of Poster – Piotr Dąbrowski
British Film Institute (BFI)

Patronat nad wystawą: British Council Polska

Wystawa jest integralną częścią 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” i stanowi jedną z premier festiwalowych.

Zaprezentowane na wystawie prace Brunona Schulza pochodzą z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zaś plakaty polskich twórców pochodzą z kolekcji Piotra Dąbrowskiego, kuratora i właściciela Galerii „The Art of Poster” (http://www.theartofposter.com).

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Bilety:
✅ Ulgowy: 7 zł ✅ Normalny: 9 zł ✅ Grupowy: (od 5 osób) - 6 zł ✅ W środy wstęp na wystawę - bezpłatny

Cena biletów

  • Bilety na zwiedzanie wystawy z kuratorem w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.comlety.spotkaniakultur.com