Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

#Dorman2022 - Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Wystawa

06 May Friday
12:00
Galeria wystaw czasowych
  • Bilet ulgowy: 6 zł | Bilet normalny: 8 zł

„Stojąc przed kuratorskim zadaniem stworzenia wystawy o postaci Jana Dormana, można by parafrazując, przyjąć pewną znaną zasadę: Jaki człowiek, taka wystawa. A jaki był Jan Dorman? Dla jednych był mistrzem, człowiekiem pełnym humoru uwielbianym lub nienawidzonym (podziwianym lub niezrozumianym). Na pewno też nie w pełni docenionym. Ekscentryk i innowator. Dorman to postać zwrotna, przewrotna, konfabulująca, konsternująca, czasem absurdalna, ekscentryczna, zaskakująca i dziwaczna. I teraz wyobraźmy sobie wystawę zbudowaną na wszystkich tych cechach w sali o wymiarach 25 metrów na 6 - Jan Dorman staje się tutaj przestrzenią, duchem, wyobraźnią. Jest w powietrzu, na ścianach, w wirtualnym eterze, wyświetla się i brzmi. Aby dobrze się tutaj czuć - trzeba pozwolić sobie na odrobinę dystansu.” - Laura Sonik - kuratorka

Na wystawie zobaczymy wiele obiektów, będących interpretacją, parafrazą lub cytatem bezpośrednio wziętym z życia Dormana oraz jego twórczości. Podczas wystawy - z uwagi na typową dormanowską nieprzewidywalność, dziwaczne intrygi, jak też innowacyjne środki stylistyczne i narracyjne - przedstawimy Państwu aranżację złożoną z bardzo wielu, często nieoczywistych obiektów, instalacji czy doświadczeń multimedialnych.

Oczywiście nie zabraknie też oryginalnej “sklejki” - czyli autorskiej struktury papierowej stworzonej przez Dormana. Jest to zbiór sklejonych kartek papieru z rysunkami, opisami scen, szkicami, dygresjami, obserwacjami autora oraz biletami czy rachunkami za zjedzoną zupę w restauracji.

Doświadczenie scenariusza dostępne będzie także z użyciem dotykowego ekranu - dając możliwość interakcji, doświadczenia indywidualnego w przejrzeniu “sklejki”. Taką “sklejkę” prezentujemy na wystawie obok innych obiektów.

Innowacyjność artysty znajdzie tutaj swoje formalne odzwierciedlenie w multimedialnych kompozycjach, animacjach video czy doświadczeniu VR (rzeczywistości wirtualnej). Przy użyciu gogli VR widz przeniesie się do przestrzeni Dormana. Ponadto na wystawie znajdzie się dokumentacja performansu, stanowiącego współczesną reinterpretacje zapisu scenariusza Dormana zrealizowanego na podstawie tekstu La Fontaine’a, jako jego uwspółcześniona myśl.

Miejmy nadzieję, że Doman nie przewróci się w trumnie.

Dobrej zabawy.

Wernisaż: 05.05.2022 r. godz. 18.00
06.05.2022 r. - 03.07.2022 r.

WT – CZW 13:00 - 18:00, PT – NDZ 12:00 - 18:00
wystawa niedostępna w poniedziałki

„Scenę w Budowie” wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

csk

csk

csk

csk

csk

csk

csk

csk

 

logo

 

.

Ticket price

  • Bilet ulgowy: 6 zł | Bilet normalny: 8 zł

Hall

Galeria wystaw czasowych

Nowoczesne i różnorodne przestrzenie wystawiennicze.