Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

„Barwy Arktyki – Spitsbergen”

Wystawa

25 November Thursday
8:00
Aleja Kultur
  • Wystawa bezpłatna

Arktyka w świadomości wielu osób jawi się jako kraina skuta lodem, schowana pod grubą warstwą białego śniegu, szara, mroczna i enigmatyczna. Rzeczywistość jest jednak inna, wręcz zaskakująca i mogąca wprowadzić w zdumienie.

Barwy Arktyki wiążą się bezpośrednio z porami roku oraz operowaniem słońca nad widnokręgiem. Znaczną część roku zajmuje okres zimowy — od października do początku czerwca, podczas którego widoczne są zapierające dech w piersiach zorze polarne. Nadejście krótkiej wiosny szybko przechodzącej w lato i jesień, zmienia oblicze barw Arktyki. Znika śnieg, a obszary tundrowe pokrywają się kobiercami różnorodnych kwiatów i mchów. O tym, że znajdujemy się w obszarze polarnym świadczą wtedy jedynie lodowce, których czoła mienią się odcieniami turkusu, bieli i szarości.

Zdjęcia przedstawiające dziewicze piękno Arktyki zostały wykonane na Spitsbergenie, który od 1986 roku jest miejscem Wypraw Polarnych  Pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorem zdjęć jest uczestnik 16. Wypraw Polarnych UMCS na Spitsbergen, pracownik Katedry Geomorfologii i Paleogeografii, Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS.


-wstęp wolny

Wernisaż wystawy 24.11.2021 | godz. 18:00 | Aleja Kultur +1

Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli do 9 stycznia w godzinach 8.00 - 21.00

 

Ticket price

  • Wystawa bezpłatna

Hall

Aleja Kultur

Aleja Kultur to główna arteria CSK