Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

„Bliskość” Josip Baće oraz „Między przemijaniem a wiecznością” Mirian Śabić

Wystawa

05 December Sunday
12:00
City Project -1
  • Bilet ulgowy: 4 zł |Bilet normalny: 8 zł |środy bezpłatne

Wystawa indywidualna Josipa Baće’a "Bliskość" oraz Miriana Śabić’a  „Między przemijaniem a wiecznością”.

Wystawa fotografii autorstwa chorwackiego artysty Josipa Baće, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Prezentowane fotografie to najnowszy cykl w twórczości autora. Artysta prezentuje swoją wizję tytułowej bliskości  poprzez czarno – białe wielkoformatowe rodzinne fotografie portretowe. Ukazywani są często bliźniacy, lecz podobieństwo fizyczne nie jest w tym najważniejsze. Josip Baće w swych obrazach koncentruje się na więziach, uczuciach i emocjach łączących przedstawiane osoby.

Wystawa twórczości graficznej Mirana Śabića, chorwackiego artysty i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu.  Artysta prezentuje w czterech odsłonach swoje prace  z lat 2013-2019 są to cykle: Memories of Grandfather – litografie;  Time Capsule – akwaforty; DistortedReality -  akwaforty; Genesis – drzeworyty. Ekspozycji grafik towarzyszy prezentacja autorskich filmów video, będących integralnymi elementami składowymi dwóch z prezentowanych cykli.

Josip Baće urodził się w 1966 roku w Dubrowniku. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Wydziale Nauk o Morzu na Uniwersytecie w Dubrowniku. W roku 1991 przerwał studia, by jako ochotnik wstąpić w szeregi Gwardii Narodowej podczas wojny o niepodległość Chorwacji, walczył jako dowódca do końca 1992 roku. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu.

W roku 1996 obronił dyplom na Wydziale Grafiki pod kierunkiem prof. A. Kuduz. Po ukończeniu studiów otrzymał zaproszenie do Kunstakademie Dusseldorf, gdzie ukończył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. M. Jetelovej. Od 1998 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu na Wydziale Grafiki oraz na Wydziale Architektury.

Od 1990 roku prezentuje swoje prace podczas indywidualnych oraz zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych.

Mirian Śabić urodził się w 1986 roku w Słowenii. W 2010 roku obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Frane Paro. W 2017 roku uzyskał stopień doktora. Artysta uczestniczył w wielu programach stypendialnych, jak np. VCCA Residency in Virginia w USA. Prowadził wykłady m.in w Korei Południowej (Seul) w USA (Maryland, Leonardtown, Nowy Jork). Od roku 2009 wystawia swoje prace w Chorwacji i poza granicami kraju. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidulanych oraz udział w ponad 150 wystawach grupowych. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą:

- nagroda Rządu Korei Południowej – Congresman Aword - podczas Międzynarodowego festiwalu Młodej Sztuki w Seulu (2017);

- nagroda Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu podczas 33. Salonu Młodych, HDLU, Zagrzeb (2016).

Wystawa:

26.11.2021-05.12.2021 r.
wtorek – czwartek: 13:00 – 18:00
piątek – niedziela: 12:00 – 18:00
wystawa niedostępna w poniedziałki

City Project -1,  Galeria Wystaw Czasowych -1

Ticket price

  • Bilet ulgowy: 4 zł |Bilet normalny: 8 zł |środy bezpłatne

Hall

City Project -1