Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

KLISZE TRZECH PORTRECISTEK | Marcin Sudziński | Lubelskie zakłady fotograficzne

Wystawa

15 October Friday
12:00
Galeria wystaw czasowych
  • Wstęp wolny

Wystawa prezentuje dorobek trzech lubelskich portrecistek: Stanisławy Siurawskiej (1915-2007), Jadwigi Cichockiej (1937-2019) i Renaty Sarnowskiej (ur. 1959), który pomimo rozwoju fotografii cyfrowej nie odszedł w niepamięć. Marcin Sudziński odnalazł i skompletował na przestrzeni lat 2010-2015 dokumentację fotograficzną stworzoną przez trzy lubelskie fotografki.

W skład swoistej kapsuły czasu będą wchodzić oryginalne odbitki jak i starannie opracowane przez Marcina Sudzińskiego kopie z ich negatywów. „Może się też zdarzyć, że pojawią się na wystawie krewni bądź znajomi osób z tych fotografii. Ich emocje będą, co zrozumiałe, jeszcze inne – bardzo osobiste. Bo choć czas skutecznie zaciera nam znajome twarze, to mały, pokryty emulsją kartonik fotograficznego papieru, potrafi ze zdwojoną siłą je przywrócić” ~ Lucjan Demidowski, autor tekstu do wystawy.

Wystawa składać się będzie również z dokumentacji działań ostatnich zakładów fotograficznych z lat 2010-2015, w skład których wchodzić będą: Foto Elvika oraz Foto Renata. Eksponowane będą wnętrza zakładów ale także ludzie w nich pracujący. Fotografie wnętrz i witryn wykonał Marcin Sudziński, który pisze „Jestem z pokolenia, dla którego widok szyldów, gablot i witryn zakładów fotograficznych był widokiem częstym. Nikt specjalnie nie zastanawiał się wówczas nad tym fenomenem wyrosłym wprost z tradycji fotografii atelierowej połowy XIX i początków XX wieku”.

Wystawa niedostępna w poniedziałki (18, 25 PAŹ 2021; 01, 08, 15 LIS 2021).

Wernisaż wystawy: 14 PAŹ 2021 | 18:00.

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

 

ddd

Ticket price

  • Wstęp wolny

Hall

Galeria wystaw czasowych

Nowoczesne i różnorodne przestrzenie wystawiennicze.