Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

EKSKLUZYWNA ODZIEŻ ROBOCZA, czyli kreacje na czerwonym dywanie. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Wystawa

12 May Wednesday
19:00
Online

Free access

Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.

„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Każdy z tych kostiumów to opowieść. To relacje z niecodziennych wydarzeń, na których były prezentowane, to anegdoty dotyczące ich powstawania, to świadectwo pasji ludzi, którzy je zaprojektowali i wreszcie niezwykłe historie tych, którzy je nosili. Odzież robocza haute couture?

Nasza ekspozycja udowadnia, że to możliwe. 

Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane m.in. przez Gosię Baczyńską, duet Paprocki&Brzozowski, MMC czy Macieja Zienia.

Kurator wystawy: Marcin Fedisz

Galeria Wystaw Czasowych -1

Wernisaż: 12.05.2021, godz. 19.00 (transmisja na żywo online)

13.05.2021 - 11.07.2021 r. godz. 12.00 – 18.00
wystawa niedostępna w poniedziałki (17.05, 24.05, 31.05, 07.06, 14.06, 21.06, 28.06, 5.07)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

min

 

 

Ticket price

Free access

Hall

Online