Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Pokaz filmów krótkometrażowych Braci Quay

23 February Saturday
18:00
  • 5 zł

Zapraszamy na wybór filmów krótkometrażowych Braci Quay:

Nocturna Artificiala albo ci, którzy pragną bez końca” (ang. Nocturna Artificalia, or Those Who Desire Without End). Debiut braci Quay z 1979 roku. Mamy w tym filmie do czynienia z ciągiem obrazów, których bohaterami są: postać wędrująca nocą po mieście, tramwaje i samo miasto. W filmie użyto muzyki Stefana Cichońskiego, nagranej przez Chamber Orchestra of Highgate School w Londynie. Motyw tytułowy jest autorstwa Zygmunta Koniecznego.

Ta nienazywalna miotełka / Epos o Gilgameszu”

(ang. “This Unnameable Little Broom or The Epic of Gilgamesh”)

Animacja w której głównym bohaterem jest tajemnicza miotełka, zrealizowana z inspiracji opowieści o Hilgameszu. W jednym z epizodów tytułowego eposu Gilgamesz stara się pojmać Enkidu, „dzikiego człowieka stepów o nadludzkiej sile”. W końcu wciąga go w pułapkę z pomocą prostytutki. Miotełka mieści sporo nawiązań, m.in. do projektu lalki Gilgamesza, zaczerpniętego z malarstwa Heinricha-Antona Müllera, szwajcarskiego twórcy art brut.

Grzebień (z muzeów snu)” ( ang.“The Comb”)

Baśniowa animacja Braci Quay. Pierwsze zmierzenie się z powieścią Roberta Walsera, na kanwie której później powstał "Instytut Benjamenta, czyli ten sen który nazywają życiem", który jest adaptacją powieści „Jakob von Gunter”.

Stille Nacht I”

Film dedykowany jest Robertowi Walserowi, którego proza stanowi jedną z ważnych literackich fascynacji braci Quay. Walser, autor wierszy, powieści i opowiadań, mistrz krótkiej formy, ostatnie 27 lat swojego życia spędził w szwajcarskich klinikach psychiatrycznych, Waldau i Herisau.

 

Stille Nacht II”

Film zrealizowany na zamówienie zespołu His Name Is Alive, stanowiący ilustrację do utworu „Are we still married”.

Stille Nacht III”

W trzeciej animacji z cyklu Stille Nacht bohaterem surrealistycznej wizji jest postrzelony jeleń. Bracia Quay wykorzystali skróconą wersję "Stille Nacht III" jako trailer "Instytutu Benjamenta". Na ścieżkę dźwiękową ponownie składa się drohobycki ambient, znany z pierwszej części cyklu.

 

Stille Nacht IV”

Kontynuacja filmu "Are We Still Married", również będąca teledyskiem do piosenki zespołu His Name Is Alive. Scenografia odsyła tyleż do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, co do smolistych grafik Piranesiego z cyklu "Więzienia wyobraźni". Całą akcję, podobnie jak w "Ulicy Krokodyli", uruchamia spadająca kropla - tu jest nią kropla krwi z przeciętego palca dziewczynki.

 

De Artificiali Perspectiva Or Anamorphosis“

Animowany wykład historii i technik anamorfozy, zabiegu w specyficzny sposób deformującego obrazu lub rysunki.

 

Ulica krokodyli” (ang.“Street Of Crocodiles”)

Najbardziej znane dzieło braci, adaptacja prozy Brunona Schulza z 1986. Film jest też najbardziej reprezentatywny dla stylu braci Quay. Był to pierwszy film Quayów nakręcony na taśmie 35 mm. Opowieść inspirowana opowiadaniami Bruno Schulza. Akcja "Ulicy Krokodyli" toczy się w prowincjonalnym muzeum, gdzie jednym z eksponatów jest tajemnicza drewniana maszyna. Dzięki niej strażnik może oglądać starą mapę, na której znajduje się oznaczona białą plamą tytułowa ulica.

Inventorium śladów”

To niekonwencjonalny dokument będący jednocześnie poetyckim i subiektywny hołdem złożonym autorowi Rękopisu znalezionego w Saragossie" - Janowi Potockiemu, a również wizualną dokumentacją, która powstała w oparciu o autentyczne przedmioty, pomieszczenia i przestrzenie, które znajdują się na Zamku w Łańcucie, i jawią się twórcom filmu jako nośniki niewidzialnych, ale niezatartych śladów, pozostawionych tam przez Jana Potockiego.Sam Zamek i obiekty w nim się znajdujące stały się niejako szkłem powiększającym i zarazem pryzmatem, przez który oglądane są nadal istniejące ślady jego tu bytności, poprzedzającej chwilę, kiedy zakończył życie śmiercią samobójczą w należącym do niego majątku na Ukrainie.

*opisy dystrybutorów

Ticket price

  • 5 zł