Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Wystawa Zofii Łuczko – „Nikt nie chce być nikim”

12 October Friday
10:00
Foyer Sali Kinowej

Free access

Andy Warchol, ponad 50 lat temu, postawił przed obiektywem kamery „zwykłego człowieka”, wprowadzając go na salony sztuki. Dziś tę „tradycję” kultywują takie portale społecznościowe, jak Facebook czy Instagram. Projekt „Nikt nie chce być nikim” autorstwa Zofii Łuczko, ma zwracać uwagę odbiorcy na naszą codzienną fascynację mediami społecznościowymi. Foto-serial „Uroda życia” to pierwsza odsłona projektu. Powstały dwa sezony serialu – jeden skierowany jest w stronę motywu american dream – niedoścignionego dobrobytu, natomiast drugi – nawiązuje do filmu, miłości, miłości do filmu.

Kolejną odsłoną „Nikt nie chce być nikim” jest „Selfi Maskarada”, mająca swoją premierę na Festiwalu Sztuk NIEzwykłych 2018 w Sandomierzu. Poświęcona jest ona różnym aspektom roli, jaką odgrywają media społecznościowe. To seria obrazów-autoportretów Zofii Łuczko, zniekształconych za pomocą skanera. Każdy nowopowstały obraz charakteryzuje się niezwykłą osobliwością – jest zaskakujący i nieprzewidywalny, mimo tego, iż wygenerowany został w niemalże ten sam sposób. „Selfi Maskarada” skupia się na wynaturzonych obrazach selfi-szaleństwa, próbuje skierować uwagę odbiorcy ku problemom, ku refleksji nad tym, co kryje się za obrazami, tj. osamotnieniem, poczuciem pustki, brakiem pewności siebie, fałszywym upiększaniem swojego wizerunku, by potwierdzić swoją wartość.

Zofia Łuczko jest architektem, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Łódź Filmowa i Fundacji Miasto Kultury. W latach 80-tych współtworzyła ruch artystyczny KULTURA ZRZUTY związany z łódzką galerią STRYCH. Ponadto jest współredaktorem oraz autorką wielu prac do wydawanego w latach 1983-87 art-zinu TANGO. W latach 1986-87 założyła oraz prowadziła prywatną galerię-świetlicę „U Zofii”. Współpracuje z grupą Łódź Kaliska z festiwalem Forum Kina Europejskiego, Cinergia, jest współautorem i moderatorem strony internetowej kulturazrzuty.pl, jest również autorem konkursu KamerTon, będącego muzyczną sceną Festiwalu Cinergia.

 

Miejsce: Foyer Sali Kinowej

Ticket price

Free access

Hall

Foyer Sali Kinowej